"Blockchain" odmieniony został w ciągu ostatniego roku przez wszystki przypadki, zarówno w rozmowach prywatnych, prasie, telewizji, radio a także, a może przede wszystkim, internecie.

Jednak oczy większości obserwatorów zwrócone były głównie na kryptowaluty operujące na publicznych blockchainach (czy to Bitcoin, czy Ethereum, czy może jakiś ethereumowy token, czy niezliczone rzesze mniejszych projektów).

A gdyby tak przestać rozpatrywać Blockchain w kategorii spekuły na walutach ;-)? Co nam zostanie? Czy ta technologia może się nam do czegoś przydać?

Podejrzewam, że większość z Was słyszała o różnych publicznych blockchainach, także chciałbym wam pokazać coś z drugiej strony barykady - prywatny Hyperledger, za którym stoi pare "dosyć" znanych firm (pod parasolem "The Linux Foundation": Intel, IBM, Hitachi, Cisco, Red Hat, VMware, ABN AMRO, J.P. Morgan, SAP, Accenture... i tak dalej i tak dalej).

Pogadamy sobie krótko czym taki prywatny blockchain jest i do czego może się przydać, a potem pokodujemy na żywo (co zapewne skończy się totalną porażką ;-) ) przy pomocy Hyperledger Fabric, gdzie każdy może pisać kontrakty w ulubionym języku, czyli Javascriptcie.

Blog Comments powered by Disqus.
Find more articles like this in Blog section