Twitter o Polsce na Euro 2016 - trochę statystyk - część 1 - faza grupowa

05 Jul 2016.6 minutes read

For English version please read Twitter on Poland at the Euro 2016 - some statistics - part 1 - group stage.

Minęło już kilka dni od zakończenia przez naszą reprezentację przygody na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej.
Tak jak miliony Polaków przed telewizorami, programiści w SoftwareMill również emocjonowali się występami Roberta
Lewandowskiego i spółki. A dodatkowym efektem naszego zainteresowania turniejem stało się podsumowanie tego, co się działo
na Twitterze w kontekście występów Polaków na Euro.

Całą analizę podzieliliśmy, z racji jej długości, na dwie części:

1. Część pierwsza omawia mecze Polaków w fazie grupowej

2. Część druga opisuje fazę pucharową

Krótko o metodzie

Stworzyliśmy kilka programów, które zebrały z Twittera wpisy oznaczone hashtagami meczy
rozegranych przez Polskę (przykładowo dla meczu Polska - Portugalia były to #POLPOR, #PORPOL, #POL #POR)
w okresie pięciu dni wokół daty meczu.

Z racji ograniczeń API Twittera zdajemy sobie sprawę, że dane mogą nie być dokładne w 100%,
ale pokazują najważniejsze i najciekawsze momenty na Twitterze w kontekście meczów Polaków na Euro 2016.

W zestawieniach najpopularniejszych wpisów dla każdego meczu zastosowaliśmy następujące podejście:

5

Tutaj jak widać najwięcej emocji wzbudził pojedynek kibiców na śpiewy z zaskakującym
wpleceniem piosenki o zielonym Ogórku nawiązującej do koloru strojów naszego pierwszego rywala na Euro.
Nawet zagraniczni użytkownicy Twittera docenili zachowanie kibiców obu drużyn przed tym meczem.

Za granicą Matt Pokora, francuski piosenkarz z korzeniami w naszym kraju, jasno zadeklarował się
jako kibic naszej reprezentacji w tym meczu. W naszym zestawieniu znalazłą się również Celia Jaunat,
partnerka Grzegorza Krychowiaka. Ciekawe za kim byłaby ta francuska dwójka, gdyby Polska grała z Francją.

Liczba tweetów w trakcie meczu

tweety-o-meczach-Polaków

(każdy prostokąt pokazuje liczbę wpisów z okresu 3 minut: 0-3, 3-6 minuta meczu, itd.)

Na tym wykresie widzimy reakcje użytkowników Twittera w trakcie meczu.
Porównując największe skoki z wydarzeniami na boisku, łatwo zauważyć, że przypadają one na:

• rozpoczęcie spotkania

• 51 minutę meczu, gdy Arkadiusz Milik strzela bramkę

• 95 minutę, gdy sędzia gwiżdże po raz ostatni i spotkanie kończy się pierwszym historycznym zwycięstwem Polski na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej

5

Po tym meczu radość Pary Prezydenckiej z remisu była prawie tak duża jak z wygranej, bo rywalalem byli w końcu aktualni mistrzowie świata.
Choć jak widać po pozostałych popularnych wpisach, niektórzy kibice przed meczem optymistycznie stawiali nawet na zwycięstwo naszych.

Ranking zagranicznych wpisów zdominowały tweety od niemieckich piłkarzy, co pokazuje zarówno popularność ich samych na całym świecie jak i popularność Twittera u naszych zachodnich sąsiadów.
A Thomas Mueller już po spotkaniu docenił ciężko wywalczony remis w spotkaniu z Polakami.

Ponieważ brakowało goli, widać mniejsze skoki aktywności na Twitterze
niż to miało miejsce w meczu z Irlandią Północną. Ale po porównaniu z raportem meczowym widać pewną korelację z wydarzeniami na boisku:

• 5 minuta: Goetze uderza nad poprzeczką po dośrodkowaniu Draxlera

• 45 i 46 minuta: rozpoczęcie drugiej połowy oraz moment, gdy Milikowi brakuje centymetrów, by wbić piłkę głową do bramki

• 68 i 69 minuta: najpierw Milik nie trafia w piłkę podaną po ziemi ze skrzydła, a potem Fabiański świetnie broni strzał Oezila

• 94 minuta: zakończenie spotkania i mamy 4 punkty po dwóch meczach!

5

Ten mecz miał znacznie mniejszy ciężar gatunkowy, więc i polscy kibice mniej emocjonowali się
wydarzeniami na boisku przez co dominowały wpisy humorystyczne. Natomiast z racji jeszcze
małej popularności Twittera na Ukrainie, wpisów zagranicznych było naprawdę niewiele.
Dodatkowo równolegle trwał mecz bardziej "twitterowych" nacji, czyli Niemców i Irlandii Pólnocnej.

• 4 minuta: Lewandowski nie trafia z kilku metrów do bramki

• 17 minuta: Yarmolenko strzela tuż obok słupka na bramkę Fabiańskiego

• 54 minuta: Błaszczykowski strzela bramkę i prowadzimy 1-0

• 95 minuta: zakończenie spotkania, fazę grupową kończymy na drugim miejscu