Contents

Uważaj na fałszywe rekrutacje na WhatsApp

Maria Kucharczyk

06 Sep 2023.3 minutes read

Uważaj na fałszywe rekrutacje na WhatsApp webp image

W ostatnim czasie zgłaszacie nam, że przez aplikację WhatsApp prowadzona jest w naszym imieniu rekrutacja. Nigdy nie rekrutujemy w ten sposób, NIE kontaktujemy się z kandydatami za pomocą komunikatorów. W całym procesie komunikacji związanej z rekrutacją ZAWSZE rozmawiamy z wami poprzez legalnego firmowego maila, a wszystkie aktualne oferty pracy zamieszczamy na naszej oficjalnej stronie firmowej (softwaremill.com) w zakładce Join us. Nasze rekrutacje są też dostępne na polskich, legalnych portalach ogłoszeniowych, znanych wam pewnie: Just Join IT, No Fluff Jobs, Rocket Jobs czy pracuj.pl.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania co do rekrutacji, nie wahaj się z nami skontaktować. Cenimy Twoje bezpieczeństwo i zaufanie jako części społeczności SoftwareMill. Zrobiliśmy małe dochodzenie, z pomocą osób, które zaczęły informować nas o cyrkulującym na WhatsAppie phishingu.

Zobacz jak wygląda takie oszustwo

Takie informacje rozsyłają oszuści:
whatsappscam-fa%C5%82szywa-rekrutacja2whatsapp-scam-fa%C5%82szywa-rekrutacja

Przekierowują ofiarę na fałszywą stronę internetową:
whatsapp-scam-fa%C5%82szywa-strona
Zwróć uwagę, że cały layout strony ewidentnie nie pasuje do naszego logo. Dodatkowo teksty w języku polskim są napisane w sposób wskazujący, że ktoś używał automatycznego tłumacza.

Pamiętaj, że wszystkie zgodne z prawem oferty pracy są publiczne. Nie trzeba się logować, aby zapoznać się z ich treścią! Ani my, ani żaden inny uznany pracodawca, nie poprosiłby nigdy o coś takiego.

A to fałszywy profil rekrutera:
watsapp-scam-fa%C5%82szywy-rekruter

Ty też możesz takie oszustwa zgłaszać:

Po szczegóły takich ataków zapraszam na Sekurak, portal opisał dokładnie ten przykład ataku. Autorzy postanowili chwilę pograć w grę atakujących, aby dowiedzieć się więcej. Z treści wynika, że ofiary narażone są na branie udziału w procederze prania brudnych pieniędzy, co może skutkować bardzo groźnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Czemu oszuści rozpowszechniają fałszywe rekrutacje

Oszustwa polegają na rozpowszechnianiu fałszywych ofert pracy, podszywających się pod prawdziwe firmy. Takie wiadomości wysyłane są najczęściej na komunikatorze WhatsApp. Ich celem jest skuszenie osób poszukujących pracy obietnicą ciekawej, elastycznej pracy i wysokich zarobków, tylko po to, by wykraść dane osobowe i finansowe.

Nadawcy spamerskich wiadomości zwykle proszą o szczegóły, takie jak numer konta bankowego lub dane karty kredytowej. Nie udostępniaj takich informacji za pośrednictwem WhatsApp lub jakiejkolwiek innej platformy cyfrowej. Udostępniaj je tylko wtedy, gdy masz pewność co do autentyczności oferty pracy.

Ważne jest, by mieć i szerzyć dalej świadomość takich oszustw i podejmować kroki w celu ochrony. Aby nie stać się ofiarą podobnego oszustwa, zachowaj czujność i zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które przygotowaliśmy.

Jak bronić się przed oszustami na WhatsApp

Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać fałszywe oferty pracy w WhatsApp i uniknąć ryzyka bycia ofiarą oszustwa.

Uważaj na oferty pracy wysyłane przez WhatsApp

Pierwszą czerwoną flagą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest sam fakt otrzymania nieoczekiwanej oferty pracy od nieznajomego na WhatsApp. Jeśli nie składałeś wcześniej swojej aplikacji ani nie wyrażałeś zainteresowania daną firmą, zachowaj ostrożność wobec takich propozycji.

Uważaj na “zbyt dobrze” wyglądające oferty pracy

„Jeśli to brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe”. Oszuści często wabią osoby poszukujące pracy wysokimi wynagrodzeniami, opcją wygodnej pracy z domu i innymi dodatkami, aby ich propozycje wydawały się atrakcyjne i nie do odrzucenia.

Nie udostępniaj swoich danych osobowych

Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych za pośrednictwem WhatsApp lub innego komunikatora. Udostępniaj je tylko wtedy, gdy masz pewność co do autentyczności oferty pracy. Pamiętaj, że docelowo takie oszustwa polegają na wyłudzaniu pieniędzy, zostaniesz prawdopodobnie poproszony o podanie danych karty, lub zrobienie przelewu na sprzęt, który rzekomo ktoś z HR “ma Ci właśnie wysyłać”. Oczywiście takiego sprzętu nigdy nie dostaniesz (podobne historie na popularnym portalu Linkedin). Jeśli podasz dane karty przez spamerską stronę w przeglądarce, Twoje dane zostaną przechwycone. Tu dowiesz się, jak zweryfikować bezpieczeństwo strony internetowej.

Śledź Niebezpiecznik, portal ten zbiera wszelkie oszustwa w sieci, opisuje je i edukuje o cyberbepieczeństwie, polecamy tego herbatnika!

Zweryfikuj otrzymaną ofertę pracy

Zanim zdecydujesz się odpowiedzieć, dokładnie sprawdź firmę i zweryfikuj otrzymaną ofertę pracy, korzystając wyłącznie z oficjalnych źródeł i kanałów komunikacji. Skontaktuj się też z firmą bezpośrednio za pośrednictwem jej strony www, czy oficjalnych profili w mediach społecznościowych, aby mieć tego pewność.

Zachowaj czujność i edukuj innych

To niezbędne, aby uniknąć konsekwencji zostania ofiara fałszywej rekrutacji na WhatsApp. Jeśli otrzymasz podejrzaną ofertę pracy lub natkniesz się na fałszywe ogłoszenie o pracę, zgłoś to odpowiednim władzom i poinformuj innych o oszustwie.

Dziękujemy Wam za nadesłane zgłoszenia. Poczyniliśmy kroki aby zminimalizować akcję phishingową, w której oszuści podają się za rekruterów z SoftwareMill. Blokujemy strony o których od Was wiemy. A Wy pamiętajcie: zawsze ufajcie swojemu instynktowi i bądźcie czujni.

Blog Comments powered by Disqus.